Pálffy kastély
Pálffy-kastély Svätý Jurban
Pálffy kastély
VIAJUR szőlészet és borászat
Pálffy kastély
Internetes bolt és borforgalmazás

Az ötödik csillag elnyerésének ünnepélyes alkalmából a HOTEL LOMNICA a reneszánsz, a barokk és a 19. század második felének "aranykorából" származó történelmi ruhák egyedülálló modelljeinek ad otthont. Ezek az arisztokrata nők reprezentatív udvari ruhái, amelyekhez a korabeli, drágakövekből és féldrágakövekből készült díszítő ékszerek és koronaékszerek hű másolatainak bemutatása is tartozik. A kiállításon szerepel a Sissi néven ismert bajor császárné, Erzsébet császárné legikonikusabb ruhája, amely a Mozart Café bejárata előtt található.

A korhű ruhák kiállítása 2022.12.17-től 2023.1.8-ig tart a szállodában.

Tekintse meg az egyes modellek áttekintését, amikor ellátogat a szállodába:

1. Esterházy Magdaléna (1567 - 1617)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

Egy Észak-Szlovákiában élő fiatal arisztokrata reprezentatív udvari ruhakölteménye lila bársonyszoknyából és ugyanebből az anyagból készült, megerősített míderből áll. Mindkettőt kézzel varrt arany bordűr díszíti. A míder elöl nyitott, a fehér batiszt ing így egyszerre alj- és külcsőrétegként is felfogható. A szoknya jellegzetes, kúpos formáját egy különleges alsószoknya (verdugado) biztosítja, amelybe karikákat varrtak. A ruhadarabot egy csipkével szegélyezett kötény egészíti ki, amely a magyar divat szimbolikus eleme, és a magyar hölgyek erényeire utal. Ezek a szerénység, a szorgalom és az istenfélelem voltak, ami ebben a ritka esetben valóban jellemzi viselőjét. Az egész együttes legfényűzőbb eleme a felső réteg - egy lila-arany színű, szakadt bársonyból készült, nagyméretű stilizált virágmotívumokkal díszített, csokoládészínű szőrmével szegélyezett kabát. Ez a fényűző anyag egy velencei műhelyből származik, ahol a rangos szövetek készítésének hagyománya a velencei dózsék idejére nyúlik vissza (1m = 280 €). A reneszánsz mágnások és követeik rendszeresen jártak Velencébe és Genovába, hogy nehezen beszerezhető keleti szöveteket vásároljanak.

2. Báthory Erzsébet (1560 - 1614)

A közismert "vérgrófnő", de egyben művelt reneszánsz arisztokrata, több szlovákiai, magyarországi és ausztriai birtok tulajdonosa ruházata rekonstrukció, amely a fennmaradt portréja alapján készült (jelenleg a Trencséni Múzeum - Draškovičova kúria gyűjteményében található). A szett egy mély bordó színű selyembársonyból készült míderből és szoknyából áll. Mindkét ruhadarabot kontrasztos hímzett szegélyek díszítik. Jellegzetes a finom, áttetsző batisztból készült szigorúan zárt ing, terjedelmes ujjakkal és a selyemkeverékből készült kötény. A kötény betétjein és szegélyén hagyományos reneszánsz motívumokkal díszített, valódi "Tudor csipke" bobin csipke található - közvetlenül Angliából importálva (400 €). A ruhadarab mára legendássá vált része, amely kifinomult és szigorú kifejezést kölcsönöz Elizabeth-nek, a lapos gallér - a rebato. Légies csipkéből varrták, és fémszerkezettel támasztják alá. Egy ilyen szerkezet létrehozásához 11 m vékony drótot használtak, amelyet a Hollandiából és Angliából fennmaradt eredeti leletek alapján hajlítottak meg a pontos formára.

3. Czoborova Erzsébet (1578 - 1626)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

Alžbeta Czoborova, Árva várának, Bitecnek és Ligetvárnak úrnője öltözéke egy Észak-Szlovákiában élő fiatal nő számára ideális udvari magyaros öltözékként van elképzelve. Mivel nem maradt fenn róla portré ifjúkorából, a kék árnyalatokat választották híres világos hajához és kék szeméhez - a szoknyán és a mellrészen halványabb árnyalatokat használnak. Mindkét ruhadarabot aranyszínű fémfonalas mosások díszítik. A kék színt királyi színnek tartották, árnyalatai nagyon népszerűek voltak a területünkön élő arisztokraták körében. Az inget és a kötényt finom batisztból varrják, csipkeborítással, a csipkebetét az ujjak hosszában is megtalálható. Érdekes elem a földig érő, keskeny szabású sötétkék kabát. Ez egy úgynevezett mentieka, amely a férfidivatból származik, ebben az esetben ujjak nélkül. Az elejét és a gallérját széles, sötétbarna szőrme díszíti. Sárga-arany színű, kontrasztos, virágos ornamentális mintával díszített damaszttal van bélelve.

4. Petronela Zmeškalová ( ? - 1600)

Petronella Zmeškalova, az árvai uradalom adminisztrátorának felesége ruhája az 1600-ból fennmaradt sírfelirata alapján készült (Brezovice nad Torysou-ban). Már első pillantásra lenyűgöző a szabásával, amely eltér a korábbi modellektől. Nem tipikus magyar ruhadarab, hanem a német reneszánsz divat elemeit tartalmazza, amelyek különösen a míder szabásában mutatkoznak meg. Elöl zárt, a fűzés pedig hátul található. A bő fodros szoknya és a mellrész anyaga szürke, szakadt bársony, selyemfényű, stilizált virágmintával, mindkettő aranyfonatokkal díszítve. A ruhadarabot az alsó rétegek - egy ing és egy kötény - pamutbóbita csipkével szegélyezve egészítik ki. A nyugati országokra jellemző keményített fodros gallér a magyar divatban megvalósult külföldi divathatásnak is tekinthető. Kialakításához 8 m természetes pamut és bubi csipkét (ugyanazt, mint a kötény szegélyén) használtak. Az egész együttest azonban egy magyar rövid köpeny - az úgynevezett "kis suba" vagy "subka" - egészíti ki. A szabása kör alakú, és mivel teljesen szőrmével van bélelve, 2 női szőrmebundát használtak fel a készítéséhez. A gyöngyökkel díszített arany brossal díszített szőrme sapka szintén jellegzetes vidékünkön.

5. Anna Rosina Listhiusova (1583 - 1643)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

Az úgynevezett "Shintava Bosorka" vagy "boszorkánykirálynő" ruházata nem köszön vissza hírnevének. Ez egy fekete, aranyportékákkal takarékosan díszített együttes. A magyaros elemek megmaradtak - látható a fehér ing és a finom batisztból készült, csipkeszegélyes kötény. Egy csipetnyi misztikumot ad a karöltőből kinyúló, hátul rövid vonallá hosszabbított, terjedelmes kabát. Fekete/antracit színű szakadt bársonyból varrták, jellegzetes reneszánsz akantuszlevelek motívumával. Az ujjakat fekete szőrme szegélyezi.

6. Katarína Pálffy (1542 - 1616)

A Jura és a Pezinok nőtlen hölgyének ruhája egy emancipált és magabiztos arisztokratát ábrázol. Fő alkotóelemei, a mellrész és a gazdagon fodrozott szoknya, merész vörös színű, selymesen csillogó, szakadt bársonyból készültek. Ez a szoknya emésztette fel a legtöbb méter anyagot - alsó kerülete eléri a 7 métert, és két különböző vastagságú sávban aranyozott, hímzett virágos díszítéssel van díszítve (elkészítése 9 hónapig tartott). Ugyanez a motívum jelenik meg a míderen is. Ez a minta a nemes szőlőt szimbolizálja, amely a Kis-Kárpátok szelíd lankáin született, és az egész család vagyonának forrása volt. A szettet természetesen kiegészíti a finom batisztból készült magyaros kötény, amelyet körös-körül jellegzetes csipkével díszítettek. A felső réteg egy bő szabású, földig érő bársonykabát, formás törzzsel és keskeny ujjakkal. A rögzítésről gombok és hurokba csavart díszes aranyzsinórok gondoskodnak, amelyek a modern férfi-női divat jellegzetesen magyar elemét képviselik. A kabát teljes hosszában szürke-fekete szőrmével bélelt, hosszú szőrrel.

7. Žofia Bosniaková (1609 - 1644)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

A "Strečnói Szent" ruhakölteménye a Trencséni Múzeum gyűjteményében található portréja alapján készült. Sötétkék, szakadt bársonyból készült, finom fényű, apró virágos díszítéssel. A színt egy piros díszítőszalag uralja, amellyel a megerősített mídert kötik össze. Annak ellenére, hogy egy tekintélyes arisztokrata nőről van szó, a ruhadarab nincs díszítve. A fényűző anyag ezért éles kontrasztot alkot a díszítőelemek hiányával, de egyszerre közvetíti viselője kifinomult eleganciáját és szerénységét. Érdekes, hogy Sophie nem viselte a ruhadarab hagyományos részét - a díszes kötényt. Ennek a nőnek azonban nem volt szüksége arra, hogy felhívja a figyelmet erényeire. Jósága már életében is ismert volt szerte Magyarországon. Az egyszerű, egyszerű mandzsettás, alacsony gallérral és a nyakhoz közel kötött ingét szándékosan úgy választotta, hogy szinte semmit ne fedjen fel. Az egész ruházatot egy szigorú, földig érő, mély csuklyával ellátott kék bársonyköpeny egészítette ki, amelybe felismerhetetlenül burkolózott, hogy birtokán és annak környékén segélyt nyújtson a szegényeknek és rászorulóknak.

8. Széchy Mária / Séči (1610 - 1678)

A legendás szépség, a "muranói Vénusz" ruhája az ő portréján alapul. A mellrész és a szoknya sötétzöld, magas fényű selyembársonyból van varrva, mindkettőt vastag, növényi fonatot formázó arany szegély díszíti. Érdekes a míder formája, amely a rokokó késői megjelenésére utal - a kontrasztos, vastagított fűzés elöl és a jellegzetes "V" alakúvá nyúló teljes alak. Ezek a változások az eltérő szabású ingben is tükröződnek, mély ovális nyakkivágással és díszes masnival díszített, ballonos elrendezésű ujjakkal. A nyakkivágást és az ujjakat finom csipke szegélyezi, akárcsak az átlátszó kötény kerületét. Az ing ujjai úgy vannak elrendezve, hogy a csuklót szabadon hagyják, és így kiemelik a karkötőket. Az egész mutatós együttes felső rétege - szokatlan módon - egy férfikabát. Séci Mária bátorságáról és emancipációjáról volt ismert. Állítólag szívesen járt férfiakkal vadászni, sőt, férfinadrágban lovagolt. A zöld bársonykabát jellegzetesen férfias, a mágnás magyar divat minden attribútumával - elöl vízszintes díszítő zsinórokkal (harsonákkal) van rögzítve, a kabát nagyvonalú, "A" alakú szabású, szőrmével díszített.

9. Esterházy Ursula (1641 - 1682)

A leggazdagabb magyar menyasszony meglehetősen visszafogottan jelenik meg - olajzöld árnyalatokban, aranyszínű kiemelésekkel. A fennmaradt portrékon gyakran ábrázolják ebben a színkombinációban. A ruhaköltemény egy selyembársonyból készült szoknyából áll, alul díszített virágos szegéllyel. Ez az alkotás a budapesti Iparművészeti Múzeum gyűjteményében található, fennmaradt ruhadarabjának részleges rekonstrukciója. A míder színe sötétebb zöld, elejét és hátulját kézzel varrott, geometrikus motívumos díszítőszegély díszíti. A hagyományos míderszoknyát csipkeszegéllyel díszített kötény és finom fehér batiszt ing egészíti ki. A felső réteg egy rövid, kör alakú magyar köpeny - suba (shubka), amely teljesen szürke szőrmével bélelt és két sor aranysárga fonallal díszített.

10. Korponay Géczi Julianna (1680 - 1714)

A legendás és tragikus "lévai fehér hölgy" természetesen világos árnyalatú ruhát visel. Nem tiszta fehér azonban - mind a mellrész, mind a szoknya magasfényű selyemből varrt, szakadt bársonyból készült, virágos díszítéssel az elefántcsonttól a szürkéig terjedő árnyalatokban. A ruhadarab sziluettje már határozottan rokokó. Egy rendkívül gazdag szoknya alkotja, amely a deréknál fűződik, és 1,5 méter hosszú vonallá nyúlik. A mídert elöl sűrített fűzővel meghosszabbították. A mélyen dekoltált inget széles velencei csipke szegélyezi. A szándékosan elrendezett ujjak hagyják kiemelkedni a kaszkádszerű díszítő szegélyeket az alkarok területén. A megközelíthetetlenség és a melankólia benyomását hangsúlyozza az elefántcsont színű, tiszta vonalvezetésű, a törzsnél kúposodó, fehér szőrmével szegélyezett, méltóságteljes kabát.

Az 5 csillagos minősítés elnyerését ünneplő HOTEL LOMNICA a reneszánsz és barokk korból, valamint a19. század második feléből származó Belle Epoque-ból származó történelmi ruhák rendkívül egyedi modelljeit állítja ki. Ezek nemes hölgyek reprezentatív udvari ruhái, kiegészítve az e történelmi korszakokból származó, drága- és féldrágakövekből készült díszítő ékszerek, valamint koronázási ékszerek hű másolatainak bemutatásával. A kiállításon szerepel az osztrák császárné, Bajor Erzsébet, más néven Sissi legikonikusabb ruhája is, amely Mozart Kávéházunk bejárata előtt látható.

A korhű ruhákból rendezett kiállításunk 2022. december 17-től 2023. január 8-ig lesz megtekinthető a szállodában.

Az egyes modellek áttekintését a szállodában tett látogatáskor tekintheti meg:

1. Esterházy Magdaléna (1567 - 1617)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

Egy Észak-Szlovákiában élő fiatal arisztokrata reprezentatív udvari öltözéke egy lila bársonyszoknyából és egy ugyanebből az anyagból készült, megerősített míderből áll. Mindkettőt kézzel varrott arany szegély díszíti. A míder elöl nyitott: a fehér batiszting alsó rétegként és egyúttal elöl megjelenő rétegként is szolgál. A szoknya jellegzetes kúp alakját egy különleges, verdugado nevű fartingale biztosítja, amelybe karikákat varrtak. Az öltözetet csipkével bélelt kötény egészíti ki, amely a magyar nemesi divat jellegzetes, a magyar hölgyek erényeire utaló díszítő ruhadarabja. Ezek közé tartozott a szerénység, a szorgalom, az istenfélelem, ami - ebben a meglehetősen egyedi esetben - valóban igazságot tesz viselőjének. Az egész ruha legfényűzőbb darabja a felső réteg - a nagyméretű, stilizált növényi motívumokkal díszített, csokoládészínű szőrmével bélelt, foszlós bársonyból készült lila-arany kabát. Ez a luxusszövet egy velencei műhelyből származik, egy olyan városból, ahol a tekintélyes szövetek előállításának hagyománya a velencei dózsék uralkodásának idejére nyúlik vissza (1 méter ára = 280 euró). A reneszánsz kori nemesek és arisztokraták vagy követeik rendszeresen Velencébe és Genovába utaztak, hogy a Közel-Keleten vagy Ázsiában készült, nehezen hozzáférhető szöveteket vásároljanak.

2. Báthory Erzsébet (1560 - 1614)

A hírhedt Báthory grófnő, más néven a "vérgrófnő" ruhája, aki azonban művelt reneszánsz nemes hölgy is volt, és több birtok tulajdonosa Szlovákiában, Magyarországon és Ausztriában, Báthory fennmaradt portréja alapján készült rekonstrukció (jelenleg a Trencséni Múzeum - Draškovič kastély gyűjteményében található). A ruha mélybordó selyembársonyból készült míderből és szoknyából áll. Mindkét ruhadarabot kontrasztos hímzett szegélyek díszítik. A korszakra jellemző a finom, áttetsző batisztból készült, meglehetősen szigorú, zárt ing, terjedelmes ujjakkal és a vegyes selyemből készült kötény. A köténybetéteken és a kötény szegélyén hagyományos reneszánsz motívummal ellátott - közvetlenül Angliából importált - valódi bobin csipke, más néven "Tudor csipke" található (400). A lényegében legendássá vált, Erzsébetnek kifinomult és szigorú kifejezést kölcsönző ruhadarab a rebato néven ismert lapos gallér. Légies csipkéből varrják, és egy vékony fémszerkezet támasztja alá. A Hollandiából és Angliából származó, jól megőrzött eredeti leletek szerint az ilyen típusú fémtartó létrehozásához 11 méter vékony drótot használtak, amelyet pontosan a kívánt formára hajlítottak.

3. Czoborova Erzsébet (1578 - 1626)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

Czobor Erzsébetnek, a nagyváradi, nyitrai és lőcsei várak uralkodójának öltözete egy Észak-Szlovákiában élő fiatal nemesasszony ideális magyar udvari öltözékének képzelte el. Bár fiatalkori portréja nem maradt fenn, a kék árnyalatát úgy választották ki, hogy illeszkedjen híres világos hajához és kék szeméhez - a halványabb árnyalatot a szoknyán és a mellényen használják. Mindkét ruhadarabot fémszálakból készült aranyszínű szálak díszítik. A kék színt királyi színnek tartották, és árnyalatai nagyon népszerűek voltak a területünkön élő arisztokraták körében. Az inget és a kötényt finom batisztból varrják, csipkeszegéllyel, és a csipkebetétet az ujjak teljes hosszában is alkalmazzák. Érdekes darabot képvisel a földig érő, keskeny szabású sötétkék kabát. Ez a ruhadarab az úgynevezett mentieka, a férfidivatból származó kabát, ebben az esetben ujjatlan. Az elejét és a gallérját széles, sötétbarna szőrme szegély díszíti. Kontrasztos, sárga-arany színű, virágos ornamentális mintával díszített damaszttal van bélelve.

4. Petronela Zmeškalová ( ? - 1600)

Petronela Zmeškal, az árvai vár és uradalom várnagyának felesége öltözéke az 1600-ból fennmaradt sírfelirata alapján készült (Brezovica nad Torysou-ban). A ruha első pillantásra a korábbi modellektől eltérő szabásával hívja fel magára a figyelmet. Valóban nem egy tipikus magyar viseletről van szó, mivel a német reneszánsz divat elemeit tartalmazza, amelyek elsősorban a mellrész szabásában láthatók, amely elöl zárt, a fűzés pedig hátul helyezkedik el. A nagyvonalúan drapírozott szoknya és a mellrész anyaga szürke, foszlós, selymesen csillogó bársony, stilizált gyógynövénymintával, mindkettőt aranyszínű fonat díszíti. A ruhadarabot az alsó rétegek - egy ing és egy pamutbóbita csipkével bélelt kötény - egészítik ki. A Nyugat-Európára jellemző keményített fodros gallér is a korszak magyar ruhadarabjaiba átültetett külföldi divathatásnak tekinthető. A gallér elkészítéséhez 8 méter természetes pamutból és bóbita csipkéből (ugyanabból, mint a kötény szegélyén) készült. Az egész szettet azonban kiegészíti a magyar rövid köpeny - az úgynevezett"kis suba" vagy"subka". Ennek szabása kör alakú, és mivel teljesen szőrmével van bélelve. Készítéséhez két női szabványos kész szőrmebundát használtak fel. Egy másik, vidékünkre jellemző darab szintén a gyöngyökkel díszített arany brossal díszített szőrme sapka.

5. Anna Rosina Listhiusova (1583 - 1643)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

Az úgynevezett "Šintava várának boszorkánya", más néven "boszorkánykirálynő" ruhája nem köszön vissza hírhedt hírnevének. Ez egy fekete, aranyfonatokkal mérsékelten díszített öltözet. A magyaros elemek megmaradtak - mind a fehér ing, mind a finom batisztból készült, csipkeszegéllyel díszített kötény jól kivehető. A hónaljtól lefelé szélesedő, hátul rövid zsákhátat formázó, hátul meghosszabbított, terjedelmes kabát misztikus jelleget kölcsönöz. Fekete/antracit színű, foszlós bársonyból készült, jellegzetes reneszánsz motívummal, akantuszlevelekkel. Az ujjak fekete szőrmével béleltek.

6. Katarína Pálffy (1542 - 1616)

Sv. Jur és Pezinok bárónőjének öltözéke azt mutatja, hogy viselője emancipált és magabiztos nemes hölgy. Fő alkotóelemei, a mellrész és a gazdag fodros szoknya, jellegzetes vörös színű, selymesen fénylő, foszlós bársonyból vannak varrva. Ennek a szoknyának az elkészítéséhez volt a legnagyobb mennyiségű anyagra szükség - alsó kerülete eléri a 7 métert, és két különböző szélességű csíkban aranyozott, hímzett növényi díszítéssel díszítették (a gyártás 9 hónapig tartott). Ugyanez a motívum található a míderen is. Ez a minta a nemes szőlőt szimbolizálja, amely a Kis-Kárpátok szelíd lankáin termett, és az egész Pálffy-ház gazdagságának forrása volt. Az öltözéket természetesen egy finom batisztból készült, jellegzetes magyar kötény egészíti ki, amelyet körbefutó jellegzetes csipke díszít. A felső réteget a földig érő, nagyvonalú bársonykabát képviseli, formás törzzsel és keskeny ujjakkal. A rögzítést gombok és hurokká formált díszes aranyzsinórok biztosítják, amelyek a kora újkori magyar férfi és női divat legjellemzőbb elemét képviselik. A kabát teljes hosszában szürke-fekete szőrmével bélelt, hosszú szőrrel.

7. Žofia Bosniaková (1609 - 1644)

Egyedi történelmi ruhák divatbemutatója Tatranská Lomnicában

A trencséni múzeum gyűjteményében található portréja alapján újraalkották a "strecséni várbeli szent" öltözékét. Sötétkék foszlós bársonyból áll, finom csillogással és egy kisebb növényi díszítéssel. A domináns színelem a piros díszítőszalag, amely a megerősített míder rögzítésére szolgál. Annak ellenére, hogy nagyra becsült nemesasszony volt, öltözéke nem díszített. A luxusszövet tehát éles kontrasztot alkot a díszítőelemek hiányával. Mégis sikerül megragadnia a kifinomult eleganciát és egyúttal viselőjének szerénységét. Érdekes megfigyelés, hogy Žofia nem visel díszes kötényt, a női öltözet hagyományos részét. Ugyanakkor minden bizonnyal nem volt olyan nő, akinek hangsúlyoznia kellett volna integritását és erényességét. Kedvessége már életében is közismert volt szerte Magyarországon. Egy egyszerű, sima mandzsettás, alacsony gallérba húzott, nyakhoz közel kötött inget választott szándékosan, hogy szinte semmit ne áruljon el. Az egész öltözetet egy szigorú, földig érő, mély csuklyával ellátott kék bársonyköpeny egészíti ki, amelybe a nemes asszony takarta magát, hogy felismerhetetlen maradjon, miközben a birtokán és környékén a szegényeken és rászorulókon segített.

8. Széchy Mária / Séči (1610 - 1678)

A "Murányi Vénuszként" is ismert legendás szépség ruhája a portréja alapján készült. A mellrész és a szoknya sötétzöld, magasfényű selyembársonyból van varrva, mindkettőt vastag arany szegély díszíti, csavart növénymotívummal. A míder formája érdekes, mivel a rokokó divat fokozatos megjelenésére utal - elöl kontrasztos, vastagított fűzéssel, és a teljes meghosszabbítása jellegzetes "V" alakot vesz fel. Ezeket a változásokat tükrözi az ing is, amelynek más szabása mély ovális nyakkivágással és ballonszerűen elrendezett, díszes masnival díszített ujjakkal tervezett. A nyakkivágást és az ujjakat finom csipke béleli, amely az átlátszó kötény kerületén is végigvonul. Az ing ujjai úgy vannak elrendezve, hogy a csuklót szabadon hagyják, és így kiemelik a karkötőket. Az egész reprezentatív öltözet felső rétege - egészen szokatlan módon - egy férfikabátból áll. Széchy Mária bátorságáról és emancipáltságáról volt ismert. Úgy hírlett, hogy szívesen járt férfiakkal vadászni, sőt, férfinadrágban lovagolt. A zöld bársonykabát jellegzetesen férfias, a magyar főnemesség körében népszerű divat minden attribútumával - elöl vízszintes díszítő zsinórokkal(passements) van rögzítve, a kabát nagyvonalúan az "A" betű formáját hordozza és szőrmével díszített.

9. Esterházy Ursula (1641 - 1682)

A leggazdagabb magyar menyasszony viszonylag szerény öltözékben mutatkozik be - az olajzöld árnyalataiban, aranyfényben. Pontosan ebben a színkombinációban ábrázolják gyakran a fennmaradt portrékon. Az öltözék selyembársony szoknyából áll, alul díszített virágos szegéllyel. Ez a modell a tényleges, fennmaradt ruhájának részleges rekonstrukciója, amely a budapesti Iparművészeti Múzeum gyűjteményében található. A míder színe sötétebb zöld, elöl és hátul egyaránt kézzel varrt, geometrikus motívummal díszített díszítőszegély díszíti. A hagyományos míderes szoknyát egy csipkeszegéllyel díszített kötény és egy finom fehér batiszt ing egészíti ki. A felső réteg egy rövid, kör alakú magyar köpeny - suba(shubka), amely teljesen szürke szőrmével bélelt és két sor aranysárga csíkkal díszített.

10. Korponay Géczi Julianna (1680 - 1714)

A legendás és egyben tragikus "fehér lévai hölgy" természetesen halványabb árnyalatú ruhát visel. Azonban nem tiszta fehér - a mellrész és a szoknya magasfényű selyemfoszlányos bársonyból készült, növényi díszítéssel, elefántcsont, majdnem szürke árnyalatokban. Az öltözék sziluettje már hangsúlyosabb rokokó stílust képvisel. A derékban dúsan drapírozott és 1,5 méteres hátsó zsákba nyúló, rendkívül gazdag szoknyából áll. A mellrész elöl sűrű fűzéssel bővül. A mélyen dekoltált ing széles velencei csipkével van bélelve. A szándékosan elrendezett ujjak hagyják, hogy a hölgy alkarja körül a kaszkádszerű díszítőszegélyek kiemelkedjenek. A megközelíthetetlenség és a melankólia benyomását a tiszta elefántcsont vonalú, a törzs körül szűkített, fehér szőrmével bélelt, méltóságteljes kabát hangsúlyozza.

Egyéb projektjeink