Kaštieľ Pálffy
Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure
Kaštieľ Pálffy
VIAJUR vinohradníctvo a vinárstvo
Kaštieľ Pálffy
Internetový obchod a distribúcia vín

6 zaujímavostí, ktoré ste o hoteli určite (ne)vedeli

História, umenie, krásna príroda – to všetko nám napadne, keď sa spomenie Hotel Lomnica. Chcete o ňom viac vedieť aj vy? Vybrali sme pre vás šesť zaujímavostí, ktoré ste o našom hoteli (možno) nevedeli.

Vedeli ste, že súčasťou výzdoby hotela je aj viac ako 400 originálnych obrazov?

Načo by ste po umenie chodili napríklad do Louvre, keď vám stačí navštíviť najstarší hotel vo Vysokých Tatrách? V našom hoteli natrafíte na výtvarné diela skutočne na každom kroku. Od začiatku sme vedeli, že súčasťou nového Hotela Lomnica musí byť aj umenie. No všetky tie skvosty, ktoré počas stáročí vytvorili slovenskí maliari, si nezaslúžia byť vystavené len v galériách. A preto sa sme sa nimi rozhodli vyzdobiť celý hotel. Steny chodieb i izieb zdobí viac ako 400 obrazov prevažne s prírodnou a tatranskou tematikou, ktoré určite potešia každú umeleckú dušu. Okrem toho v našom hoteli nájdete i galériu s obrazmi významných slovenských maliarov. Práve teraz máte možnosť vzhliadnuť výnimočnú expozíciu s obrazmi Jana Hálu.

hala

 

Vedeli ste, že kaviareň Mozart má pôvodnú podobu z obdobia otvorenia hotela?

Hotel Lomnica bol otvorený v lete roku 1894 a stal sa tak jedným z prvých hotelov vo Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou bola i luxusná kaviareň, v ktorej sa i v tej dobe viedol živý spoločenský život a schádzali sa tam ľudia nielen z okolia Tatranskej Lomnice, ale z celého Rakúsko-Uhorska.

Pri projektovaní rekonštrukcie hotela sme sa rozhodli, že hotelovej kaviarni prinavrátime lesk a slávu, a tak vznikla kaviareň Mozart, ktorá má pôvodnú podobu z obdobia, kedy sa hotel otvoril. Už vtedy bola súčasťou kaviarne i terasa, ktorá je výnimočná už len tým, že jestvuje. Z nijakej inej terasy vo Vysokých Tatrách totiž nemáte taký úžasný výhľad na Lomnický štít ako z terasy kaviarne Mozart.

lomnicz

 

mozart

 

Vedeli ste, že priamo v Hoteli Lomnica sa nachádzal organ?

Popri gastronómii, ktorá bola v hoteli odjakživa výnimočná, priťahovala návštevníkov aj ďalšia rarita – organ Rieger Kloss opus 3236 z roku 1958. Dnes ho tu však už nenájdete. Počas socializmu ho údajne previezli do niektorého z kostolov na východe našej krajiny. Aj napriek tomu, že sme po ňom dlho pátrali, nepodarilo sa nám ho nájsť. Je veľmi pravdepodobné, že jeho komponenty sú dnes súčasťou iných organov. Pôvodný Hotel Lomnica často navštevoval český hudobný skladateľ a klavirista Ota Čermák, ktorý sa do neho zamiloval natoľko, že v roku 1953 zložil Tatranské pastorále. Prvýkrát ich predviedol u nás v hoteli. Zaujímavosťou jej, že práve táto skladba bola znelkou pražskej televízie.

Ota Čermák však nebol jedinou osobnosťou, ktorá navštívila hotel. Svojou prítomnosťou často spríjemňoval atmosféru v hoteli i český komik Vlasta Burian, na ktorého s úsmevom na tvári dlho spomínal nielen personál hotela. Osobností, ktoré sa do pôvodného Hotela Lomnica zamilovali, bolo neúrekom a my veríme, že sa nám niečo podobné podarí aj v novej ére Hotela Lomnica.

history2

Personál hotela z roku 1963

 

Vedeli ste, že Hotel Lomnica je jediným hotelom v Tatrách s podzemnými parkoviskami?

Pri rekonštrukcii hotela sme premýšľali nad tým, ako umožniť bezproblémové parkovanie pri hoteli pre čo najviac ľudí, ale zároveň nezničiť historickú atmosféru veľkým exteriérovým parkoviskom pred hotelom. Práve preto sme sa rozhodli pre podzemné parkovisko, ktoré spolu s exteriérovým státím ponúka až 70 miest na státie.

 

Vedeli ste, že v lomnickom “Bunkri” objednal miestnym rundu aj Karol Duchoň?

Spomienka, ktorá vyvolá úsmev na tvárach takmer každému, kto si na Bunker spomína. V 90. rokoch sa pod hotelom nachádzal i výčap piva, ktorý domáci nevolali inak než Bunker. Povráva sa, že sa tam za jeden deň načapovalo toľko piva, koľko sa v poniektorých okresov nenačapovalo za týždeň. Do Bunkra jedného dňa zablúdil i mladý Karol Duchoň, ktorý všetkým chlapom v krčme objednal poldeci. I bývalý český prezident Václav Havel si tu s miestnymi chlapmi dal jedno pivko. ?

 

Vedeli ste, že hotel viac ako 20 rokov chátral a medzi jeho prvými návštevníkmi po znovuotvorení boli i bývalí zamestnanci?

Pre hotel sa osudnými stali 90. roky. Jednak nedokázal konkurovať veľkým hotelom, jednak sa naň akoby zabudlo. Hotel zo dňa na deň menil majiteľov a postupne začal chátrať. V jeden deň sa pokazila jedna vec, v druhý deň praskla iná. Neskôr hotel zatvorili úplne a nasledujúcich 20 rokov jeho sláva postupne bledla. Až kým neprišiel december 2016, kedy sa Hotel Lomnica po 20 rokov opäť otvoril a medzi prvými návštevníkmi hotela nechýbali tí, vďaka ktorým sa hotel stal legendou. A my veríme, že ich nesklameme a podarí sa nám to isté.

pametnici

Naše ďalšie projekty