Kaštieľ Pálffy
Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure
Kaštieľ Pálffy
VIAJUR vinohradníctvo a vinárstvo
Kaštieľ Pálffy
Internetový obchod a distribúcia vín

Keď sa v zahraničí chystáte navštíviť niektorú z vychytených reštaurácií, bez predčasnej rezervácie konkrétneho dňa, hodiny a dodržania prísne predpísaného dress codu jednoducho nemáte šancu. Kapacita miest je vyslovene obmedzená kvôli malému počtu stolov, kvalita gastronómie je na najvyššom leveli, a tak sa v týchto prípadoch čaká na miesto dokonca aj niekoľko týždňov či mesiacov. Čo sa skrýva za týmito striktnými pravidlami?

Kým v zahraničí sú základné princípy etikety v reštauráciách už dlhé roky samozrejmosťou, gastronomická kultúra sa de facto na Slovensku začala formovať len pár rokov dozadu. Ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa a návyky, resp. laxné prístupy, ktoré boli ako-tak prijateľné v minulosti, sú už však v súčasnosti passé, a je preto naozaj nutné, aby ste ich raz a navždy zahodili za hlavu… ak teda netúžite po poriadnom faux pas.

Rezervujte si presný čas na obed či večeru

Hotel Lomnica vám už niekoľko rokov nepretržite prináša len tú najvyššiu úroveň kulinárskeho umenia. Gastronómia sa jednoducho stala jedným z našich najdôležitejších pilierov. Chceme vám poskytnúť dokonalý zážitok z jedla, špičkový servis a spoločne s vami si teraz osviežiť základný význam prvkov gastronomickej etikety, s ktorými sa u nás môžete stretnúť. Či už navštívite Reštauráciu Sissi, ktorá je orientovaná na fine-dinning, alebo Reštauráciu s vinárňou Franz Josef, kde nájdete tradičnú kuchyňu, varenie ani v jednej z našich prevádzok neprebieha v štýle „vytiahneme polohotové či hotové jedlá z mraziaceho boxu“. Pracujeme s čerstvými surovinami, ktoré nám aj naši lokálni dodávatelia pravidelne prinášajú na kuchynské pulty, a tak príprava jednotlivých pokrmov si vyžaduje presne určený čas, aby vám vo výsledku priniesol servis dokonalý zážitok na tanieri. Chuť však nie je jediný zmysel, ktorý nám robí počas konzumovania radosť. A práve oči si veľakrát pochutia aj na vizuálnom prevedení jednotlivých chodov, za ktorými sa skrýva opäť dlhší čas príprav. Ako sme už vyššie zmieňovali, stolovanie sa skladá z viacerých prvkov a celkový dojem hosťa vytvára precízna spolupráca kuchyne a obsluhy, súhra prostredia, umenia na tanieri či kvalitného vína. V tomto prípade teda nie je možné zabezpečiť všetky spomínané elementy vo vysokej kvalite bez vašej pomoci, a to formou vašej predčasnej rezervácie vo vybranom dni a hodine v jednej z našich reštaurácií.

Ak zvažujete návštevu Reštaurácie Sissi alebo Reštaurácie Franz Josef, odporúčame rezervovať si stôl vopred telefonicky na čísle +421 52 285 35 00 alebo e-mailom na reception@hotellomnica.sk. Vaša rezervácia bude platná po doručení potvrdzujúceho e-mailu alebo telefonátu z našej recepcie. Reštaurácia je vám k dispozícii v piatok a v sobotu. Degustačné večere servírujeme od 18.00 s posledným možným vstupom o 20.00 hod. À la carte menu servírujeme od 18.00 s posledným vstupom o 21.00 hod. Degustačné večere nie sú vhodné pre deti do 12 rokov. V prípade, ak máte akúkoľvek zdravotnú reštrikciu, prosím, upozornite nás vopred. 

DRESS CODE 

Práve ste si urobili rezerváciu v reštaurácii svojich snov. Čaká na vás vynikajúci fine-dining, priestor s tlmeným osvetlením, s romantickou atmosférou, vábnou hudbou a ponukou, vďaka ktorej sa oplatí rezervovať si miesto aj tri dni vopred. Očakávania reštaurácií sú však v mnohých prípadoch rôzne a nechceli by sme všetky informácie príliš generalizovať. Odkódujeme vám preto konkrétny dress code vhodný do Reštaurácie Sissi. Reč bude o „Smart Casual“ štýle, pod ktorým sa skrýva šifra pohodlnosti spojenej s eleganciou.

Prvý dojem urobíte len raz

Pokiaľ ide o večeru v reštaurácii, ktorá sa orientuje na fine-dinng, majte na pamäti, že ak sa zmieňuje dress code „Smart Casual“, jeho „neformálne“ očakávania sú oveľa vyššie ako vaše typické sobotné popoludnie na gauči. Samozrejme, nikto po hosťovi nechce, aby si na seba obliekol noblesný frak a garderóbu, avšak v rámci zachovania nastavených štandardov, ležérne oblečenie typu žabky, plážové bermudy alebo roztrhané džínsy by mali skutočne zostať doma na vašej poličke. Nezabúdajte, prvý dojem urobíte len raz.

Dodržaním predpísaného oblečenia vyjadrujete úctu k servisu, k prostrediu a v neposlednom rade k práci celého tímu kuchárov, ktorý vám dlhé hodiny pripravuje v kuchyni prvotriedne zážitky. 

Vráťme sa však k nastavenému SMART CASUAL ŠTÝLU, ktorý je situovaný zhruba na polceste medzi formálnosťou a ležérnosťou. Špecifickú eleganciu sa vám podarí vyjadriť pomocou dodržiavania zásad slušného obliekania.

PRE DÁMY: Nohavicový kostým, sukňa či nohavice s blúzkou či s košeľou alebo šaty. Spomedzi topánok si možno zvoliť lodičky s uzavretou špičkou, prípadne inú spoločenskú obuv.

PRE PÁNOV: Klubové sako, košeľa, džínsy a uzavreté topánky. Dôležitá časť smart casual outfitu je práve kombinácia rôznych voľnočasových a klasických prvkov. Na hornej časti tela môžete mať aj smart sako, aj casual sveter.

Naše ďalšie projekty