Kaštieľ Pálffy
Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure
Kaštieľ Pálffy
VIAJUR vinohradníctvo a vinárstvo
Kaštieľ Pálffy
Internetový obchod a distribúcia vín

Po dvadsiatich rokoch sa do Hotela Lomnica vrátili bývalí zamestnanci

Hotel Lomnica v Tatranskej Lomnici opäť ožíva.

Po mimoriadne náročnej rekonštrukcii privíta prvých hostí počas vianočných trhov, ktoré odštartujú v piatok 16. 12. popoludní. Na priestranstve pred hotelom predvedú svoje výrobky kováči, rezbári, šperkári, výrobcovia textilu a dekorácií. Podávať sa bude varené víno v hrnčekoch s motívmi hotela, rozvoniavať budú gaštany a šišky, šéfkuchár Gabo Kocák spolu so svojím tímom prichystá špeciálne menu. Vystúpi folklórny súbor Vagonár, v sobotu podvečer, kedy trhy skončia, zaspieva Nela Pocisková spolu s Filipom Tumom. Návštevníci si počas trhov budú môcť prvýkrát pozrieť aj interiér hotela. Otvorená bude kaviareň Mozart, vináreň Franz Jozef a v prípade priaznivého počasia si hostia budú môcť vychutnať výhľad na Lomnický štít z terasy hotela. „Po víkende bude hotel pre verejnosť uzavretý, rekonštrukcia bola mimoriadne náročná a tak je potrebné doladiť posledné detaily tak, aby sme 29. 12. mohli privítať prvých ubytovaných hostí a spustiť celú prevádzku hotela,“ hovorí Zuzana Kovaľová, riaditeľka Hotela Lomnica.

 

Oprava národnej kultúrnej pamiatky

Hotel, ktorý bol zatvorený a chátral dvadsať rokov, rekonštruovali dvadsať mesiacov. Oprava národnej kultúrnej pamiatky a dostavba novej časti hotela s wellnes centrom stáli sedem a pol milióna eur. Pôvodná kapacita hotela bola dvadsaťosem izieb, po novom bude hosťom slúžiť 63 izieb a štyri apartmány.

Popri mimoriadne náročných stavebných prác sa vedenie hotela snažilo odkryť históriu hotela. V chátrajúcich útrobách sa totiž tesne pred rekonštrukciou nepodarilo nájsť ani jeden archívny dokument, chýbali akékoľvek knihy hostí, kroniky, dokonca sa vo vnútri nenachádzali ani žiadne fotografie. Trvalo pol roka, kým sa podarilo obísť všetky archívy, preštudovať stovky strán dobových dokumentov písaných aj vo švabachu, zamerali sme sa aj na vtedajšie noviny. Naše zistenia sme konzultovali s renomovanými historikmi. Doposiaľ sa v súvislosti s hotelom hovorilo len o roku 1893, keď podľa doposiaľ publikovaných informácií mali hotel postaviť. Teraz však už vieme aj to, kedy hotel otvorili. „Niekoľko nespochybniteľných faktov dokazuje, že Hotel Lomnica privítal prvých hostí v júni roku 1894. Tiež sa podarilo upresniť, že vo Vysokých Tatrách stoja aj staršie budovy, ktoré kedysi slúžili ako hotel, no spomedzi tých, ktoré zostali fungovať, je najstarší,“ povedala Lenka Maťašovská, marketingová riaditeľka Hotela Lomnica.

 

Letná kampaň s názvom Pamätníci

V lete hotel spustil kampaň s názvom Pamätníci, v rámci ktorej sa snažil nájsť ľudí, ktorí v hoteli kedysi pracovali. „Boli sme zvedaví na ich životné príbehy, spomienky, na fotografie z ich rodinných albumov. Ozvali sa bývalí kuchári, čašníci, servírky, ale aj ľudia, ktorí zabezpečovali prevádzku hotela,“ dodala Lenka Maťašovská. Tridsať bývalých zamestnancov prijalo pozvanie a v predpremiére si po desiatkach rokoch opäť prešli chodbami hotela, v ktorom viacerí z nich odpracovali celý život. Stretnutie bolo plné emócií, dokonca sa objavili aj slzy dojatia. Ich rozprávanie bude súčasťou filmu, ktorý bude mať premiéra koncom januára počas oficiálneho otvorenia hotela.

 

pamatnici

Naše ďalšie projekty