Kaštieľ Pálffy
Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure
Kaštieľ Pálffy
VIAJUR vinohradníctvo a vinárstvo
Kaštieľ Pálffy
Internetový obchod a distribúcia vín

Téma detoxu sa na vás valí takmer z každej strany a so striktnou pravidelnosťou práve počas jari. Ide  len o módnu vlnu? Je detox vôbec zdravý a potrebný? Ako z neho vyťažiť pre svoje telo čo najviac pozitív bez toho, aby ste si ublížili a nedali sa odradiť hneď na začiatku?

Poďme sa na túto obľúbenú tému pozrieť podrobnejšie.

S prebúdzajúcou sa prírodou túžime po zázračne rýchlom refreši tela a organizmu. S touto vidinou často podstupujeme rôzne detoxikačné kúry. Čo je však potrebné zvážiť ešte pred tým, ako sa odhodláte začať s niektorou z nich?

Detoxikácia je proces odstraňovania alebo neutralizácie toxínov, ktoré sa nachádzajú v našom tele. Neexistuje však zázračné a rýchle riešenie, ktorého aplikáciou sa tento proces naštartuje a pretrvá. Ide o komplexný prístup, ktorý v prvom rade smeruje k nášmu vnútru a prejaví sa i na zovňajšku.

TELO BEZ TOXÍNOV VĎAKA PEČENI

Pečeň nám pomáha zneutralizovať jedovaté látky, ktoré buď vznikajú pri vnútornej látkovej premene (metabolizme) alebo prichádzajú z našej stravy z čreva: toxické látky, chemické zlúčeniny či lieky.

„Následne sa látky detoxikované v pečeni vylučujú z organizmu žlčou. Žlč, ktorá sa dostane do čreva, uľahčuje trávenie lipidov a vstrebávanie v tukoch rozpustných vitamínov. Žlčové kyseliny a ich soli majú významný podiel na vylučovaní cholesterolu,“ približuje, akú úlohu zohráva žlč pri vylučovaní nepotrebných látok MUDr. Laczkóová zo spoločnosti Medirex.

Preto je naozaj dôležité, aké potraviny prijímame. Každé jedlo vie byť potenciálna záťaž pre pečeň, ktorá musí potom vynaložiť veľké úsilie na to, aby nás ochránila pred jeho toxínmi. Ktoré potraviny sú pre pečeň naopak prospešné?

Odpoveď znie ako ošúchaná fráza: vyvážená, prírodná strava. Pri pečeni to však platí dvojnásobne. Všetko, čo prijmeme, s tým si musí pečeň poradiť. Ak jeme stravu, ktorá nezaťažuje pečeň, robíme tak službu nášmu celkovému zdraviu. A to už stojí za zváženie, však?

Získate komplexný prehľad o funkcii vašej pečene so zameraním na poruchy trávenia. Pre viac informácií o vyšetrení kliknite sem: www.medirex.sk/vysetrenie/funkcia-pecene-a-travenie#obsah-vysetrenia

STRAVA A PITNÝ REŽIM

S teplejším počasím sa stávajú ovocie a zelenina ľahšie dostupnými, vďaka čomu hýria farbami nielen pulty v potravinách, ale i taniere v reštauráciách. Tento trend určite spozorujete aj v našom aktuálnom à la carte či degustačnom menu a určite by sa mal odraziť aj vo vašom jedálničku. Nemali by v ňom chýbať ľahšie a farebnejšie pokrmy z ovocia a zo zeleniny. Vhodné sú všetky druhy, no ideálne sú tie, ktoré sú dopestované v našich zemepisných šírkach. Ak sa vám nechce čakať na to, kým tieto plodiny vypestujú lokálni farmári, siahnite po mikrozelenine a obohaťte ňou každú porciu vášho jedla.

Mikrozeleninu si pestujeme aj v Hoteli Lomnica a vďaka nej obohacujeme naše jedlá vždy čerstvou porciou vitamínov. Čím viac čerstvého ovocia a zeleniny sa vám podarí vtesnať do jedálnička, tým lepšie. Pripravte si z nich čerstvú šťavu alebo smoothie, ale nezamieňajte si ich s pitným režimom. Ten by mali tvoriť predovšetkým čistá voda, voda s citrónom alebo bylinné čaje. Ak si  neviete deň predstaviť bez kávy a večer bez pohára vína, siahnite po kvalite a nepreháňajte to s ich množstvom. V rozumnej miere vášmu organizmu neuškodia. Potvrdzujú to viaceré odborné štúdie.

POHYB

Najprirodzenejší detox je POHYB. Šport je skvelý spôsob, ako svoj organizmus očistiť a povzbudiť. Čo sa deje pri športe? Pohybová aktivita podporuje činnosť lymfatického systému, ktorého úlohou je zbavovať telo toxínov. To znamená, že nahromadené škodliviny vyplavíme spolu s vylúčenou tekutinou a dýchaním. Na úvod to však ani s pohybom nepreháňajte. Začnite postupne, ideálne prechádzkami, ktoré môžete postupne stupňovať náročnejším lesným alebo horským terénom alebo tempom. Ak môžete, preferujte pohyb v prírode. Namiesto hluku a znečisteného vzduchu si doprajte ticho a vôňu lesa.

PSYCHOHYGIENA

Určite ste sa už stretli s často skloňovaným mentálnym detoxom. Toto moderne znejúce slovné spojenie označuje komplexný prístup a súbor techník, ktoré majú za úlohu  vyladiť psychický balans. Zjednodušene ide o usporiadanie myšlienok a posilnenie zvládania psychickej záťaže. Osvojenie si správneho time manažmentu, rozdelenie času medzi prácou a relaxáciou, aktivitou a pasivitou alebo relaxačné cvičenia, meditácia a správne dýchanie majú za úlohu eliminovať vplyvy stresu na vaše prežívanie a posilnenie vašej psychickej odolnosti.

c Marek Hajkovsky foto Hotel Lomnica WELLNESS 2018 55

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU, RELAX, SPÁNOK

Koža je náš najväčší orgán a tvorí bariéru pred vonkajšími vplyvmi. Je preto neustále vystavovaná škodlivým faktorom. Našťastie rovnako nepretržite v nej prebiehajú aj regeneračné procesy a produkujú sa nové a nové kožné bunky. Cez kožu sa organizmus zbavuje toxínov, a preto je vhodné podporiť túto jej funkciu napríklad kúpeľom, masážou či saunovaním.

V ajurvédskej medicíne sa využíva  ako hlavná metóda detoxikácie terapia potením. Sauna nám pomôže vyplaviť množstvo toxínov, zlepšiť pružnosť svalstva a zároveň zrelaxovať naše telo i myseľ. Kvalitná lymfatická masáž zas rozprúdi lymfu a uvoľní zadržané toxíny.

Dôležitým krokom k zdravému a tiež štíhlemu telu je aj spánok. Melatonín je hormón spôsobujúci ospalosť a popri spánku nám pomáha zosúladiť biologické rytmy všetkých systémov tela. Má aj antioxidačné účinky. Neokrádajte sa teda zbytočne o nočný odpočinok, naopak, dbajte na to, aby ste spali čo najkvalitnejšie.

Aj tu však platí, že neexistuje zázračný elixír či rituál, ktorý nás zbaví všetkých neduhov. Aby sme dosiahli čo najlepší výsledok, musíme detoxikovať zvnútra aj zvonka. Presnejšie povedané, kombinácia správnej stravy, pohybu a kozmetickej starostlivosti je správnym návodom na to, ako nastaviť náš organizmus na pravidelnú očistu a správne fungovanie.

Nezabudnite, že  spomenuté rady by sa mali stať súčasťou vašej rutiny. Krátkodobé a drastické detoxikačné kúry vám možno prinesú žiadaný efekt, no rovnako, ako je krátke ich trvanie, to bude i s trvácnosťou ich efektu. Navyše, prudké a náhle zmeny vašej životosprávy môžu priťažiť i vašej psychickej pohode. Každý z nás je jedinečný a rovnako jedinečný by mal byť i váš prístup k svojmu telu a mysli. Čím komplexnejší bude váš prístup, tým lepšie výsledky prinesie.

WELLNESS VALÉRIA ODPORÚČA OŠETRENIE JAR OD LIVE +421

 

Jar je obdobím premeny. Všetko, čo sme na jeseň zasiali, teraz vyklíčilo a preráža sa na povrch. Začína sa nový cyklus. Naša vnútorná energia sa začína hromadiť a pre jej správny manažment sa musíme učiť trpezlivosti. Nové projekty a čerstvé začiatky sú pre jar príznačné, no spočiatku v nás môžu vyvolávať nepríjemné pocity, nálady a stavy ako zvýšenú podráždenosť, úzkosť alebo depresie.

Po zimných mesiacoch chceme všetci využiť príležitosť začať od začiatku, plní novej energie a elánu. Nesmieme však zabúdať, že na to, aby sme tento začiatok vedeli naplno využiť, musíme sa správne vyrovnať s emóciami, ktoré nám toto obdobie prináša. Jedným z najlepších nástrojov na tejto ceste sú okrem stravy a pohybu práve masáže, procedúry a produkty, ktoré nám pomáhajú detoxikovať telo, vyjasniť myseľ a harmonizovať dušu.

11

CIELE TERAPIE

  • Uvoľnenie svalového a emocionálneho napätia
  • Detoxikácia a povzbudenie tokov v tele
  • Povzbudenie odvodňovania
  • Jemná masáž a techniky
  • Stredne rýchle pohyby
  • Pracujeme na úzkosti, hneve a agresívnych náladách a energiách
  • Vyjasniť rozlietanú a rozptýlenú myseľ
  • Stredný tlak, sústredíme sa na chrbát, šiju, sedacie svaly a nohy

AROMA SALT FUSION – telové ošetrenie  Anne Semonin

Personalizovaná exfoliácia celého tela. Ošetrenie je zamerané na hĺbkový píling tela, výživu a rozjasnenie pokožky. Stopercentná prírodná morská soľ z ostrova Noirmoutier z Bretónska je bohatá na stopové prvky a minerály vďaka množstvu rôznych druhov rias, ktoré sa v tejto  oblasti nachádzajú. Má upokojujúce účinky, uvoľňuje napätie a čistí pokožku. Poskytuje však aj neuveriteľne účinný píling pre extra jemnú a žiarivú pokožku.

Detoxikačný olej je vyrobený z najkvalitnejších ingrediencií a pomáha pri detoxikácii. Avokádový olej, ktorý je jeho súčasťou, chráni a hydratuje pokožku. Mandľový olej poskytne vašej pokožke  výživu a zjemňujúce vlastnosti. Esenciálne oleje z citrónovej trávy ponúkajú čistiace a detoxikačné účinky.

Práve kombinácia soli a detoxikačného  oleja  vytvára úžasnú procedúru, ktorá trvá 45 minút a prinesie benefit  nielen vašej pokožke, ale prebudí aj vaše zmysly. Dajte sa rozmaznávať a pripravte svoje telo na prichádzajúce slnečné dni vo Wellness Valéria.

Naše ďalšie projekty