Kaštieľ Pálffy
PaB Kuszmannov bazár
Kaštieľ Pálffy
VIAJUR vinohradníctvo a vinárstvo
Kaštieľ Pálffy
Apartmány Kuszmannov bazár

Na marcovom filmovom nebi iba nedávno zažiarili sošky Oscarov, začiatkom roka si medaily odnášali športovci zo zimných olympijských hier a ocenenia sa rozdávali aj na európskom finále jednej z najprestížnejších kuchárských súťaží sveta Bocuse d’Or Europe 2026. 

IMG 20260315 WA0010

Najlepší šéfkuchári reprezentovali svoje krajiny

Vo francúzskom Marseille sa 15. a 16. marca stretla kuchárska elita a dvadsať národných tímov z celej Európy bojovalo o postup do svetového finále v Lyone. Táto najprestížnejšia súťaž nebola vo Francúzsku náhodou. V krajine galského kohúta ju založil Paul Bocuse, jej história siaha do roku 1987 a dnes je už známa na všetkých kontinentoch. Súťaž má punc originality a majstrovstvo šéfkuchárov je pastvou pre oči aj pre chuť. Skvelou správou je, že Slovensko malo v tomto zápolení svoj tím.

Slovensko zastupovali profesionáli z Hotela Lomnica

A čo ich spájalo? Vášeň pre varenie, kreativita, nadšenie, obrovský zmysel pre detail, dokonalá technika aj precíznosť. Miestenku do Marseille im zabezpečilo prvenstvo v minuloročnej celoslovenskej gastronomickej súťaži. Uspeli v nej aj vďaka zručnostiam a skúsenostiam šéfkuchára Patrika Pokrývku, ktorý patrí k slovenskej špičke a jeho majstrovstvo si môžu vychutnať návštevníci Reštaurácie Sissi Hotela Lomnica. Nápaditá ponuka jedál, originálna zmes domácich ingrediencií a jedinečný mix tvorivosti – aj to je poznávacie znamenia tejto hotelovej kuchyne v Tatranskej Lomnici. Na brehu mora vo Francúzsku tvoril vizuálnu kompozíciu, ktorá zrkadlila slovenskú prírodu, jej veľkolepé hory a lesy.  Úspech sa však aj na súťaži skrýva v  tímovej spolupráci. Naše družstvo v zložení šéfkuchár Patrik Pokrývka, jeho asistentka Viktória Orolinová a tréner Tomáš Ševčík sa postupne zdokonaľovalo stovky hodín a za každým chodom je ich dokonalá súhra a vzájomná podpora. Aj to je jeden z predpokladov ako zabodovať vo svetovej elite. No a na všetko dohliadal aj prezident Bocus d’Or Slovakia Peter Duranský.

Ako jedlo chutí, ako vyzerá, aká je technika aj práca so surovinami

O výsledku rozhoduje celý komplex kritérií a úlohu nezľahčuje ani časový limit. Pri varení vládlo poriadne tempo, lebo súťažiaci museli v priebehu päť a pol hodiny pripraviť dve prezentácie – jedno mäsové a jedno rybie jedlo. Z akých surovín – to určil organizačný výbor súťaže. Zadania neboli jednoduché: pripraviť, uvariť a na tanier naservírovať kombináciu mäsa a morských plodov. Hlavnou surovinou bola hovädzia sviečkovica z camargského býka a sépia. To všetko dopĺňala cesnaková emulzia. Aby však úloha nebola veľmi ľahká, na tanieri sa mala objaviť aj  typická surovina z domovskej krajiny. Slovenský tím sa rozhodol pre borievku.

Ďalšia súťažná téma zažiarila v celej svojej kráse a bola oslavou Stredozemného mora. Kraľovala na nej ryba zo slaných vôd – štítnik červený. Základom prílohy bol cícer obohatený o národný prvok. Aká by to však bola misa bez zeleninovej prílohy? Tentokrát v nej prevládala fialová artičoka a omáčka sa pripravovala z morského ježka. S takýmto zadaním sa začal boj Slovákov o čas, precíznosť, kuchársku vynaliezavosť a fortieľ.

IMG 20260314 WA0008

Čo sledovala, hodnotila a ocenila porota

Zabodovala predovšetkým chuť, technická precíznosť, servírovanie, organizácia práce a čistota kuchyne. Súťažiach však nesleduje iba pozorné oko porotcov, pretože všetky jedlá vznikajú naživo pred publikom. Je to vlastne taká veľká, otvorená scéna, kde sú hlavnými postavami elitní šéfkuchári. Najlepší z európskeho finále postupujú do svetového zápolenia v Lyone,

Severania na špici, desiatka najúspešnejších má miestenku na svetové finále.

Víťaznú trofej si odnieslo Dánsko, tesne za ním sa umiestnilo Nórsko a tretia priečka patrí Taliansku. Spolu s výhercami pocestujú na svetové finále zástupcovia Švédska, Francúzska, Fínska, Veľkej Británie, Belgicka, Maďarska, Islandu. V najväčšej európskej konkurencii obsadilo Slovensko 16. miesto. Úspechom je už samotná účasť na tomto podujatí, výmena skúseností, prezentácia a získavanie nových inšpirácií. Lebo moderná gastronómia napreduje míľovými krokmi. Dnes to nie je iba stôl s bielym obrusom, krištáľovými pohármi a so striebornými príbormi. Dnes je to umenie, ktoré spája chuť, vôňu, pôvab, estetiku aj dizajn. Práve tieto hodnoty sa zaskveli v Marseille na Bocuse d’Or Europe 2026. Oceňovaný šéfkuchár Patrik Pokrývka z Reštaurácie Sissi v Hoteli Lomnica tam reprezentoval Slovensko a nadviazal na účasť slovenských kuchárov v tejto prestížnej súťaži. Už samotná účasť medzi elitou európskej gastronómie svedčí o tom, že spolu so svojím tímom patrí k špičke, ktorá sa bude zaiste uchádzať o ďalšie tituly.

Naše ďalšie projekty