Kaštieľ Pálffy
Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure
Kaštieľ Pálffy
VIAJUR vinohradníctvo a vinárstvo
Kaštieľ Pálffy
Internetový obchod a distribúcia vín

Korunovačné šaty z roku 1867 sú jedny z najikonickejších šiat cisárovnej Alžbety Bavorskej. Ich jedinečnú repliku, ktorú ušili za rekordných sedem týždňov, môžete vidieť iba v boutique Hoteli Lomnica*****. Je to slovenský unikát.

Slávnostné odhalenie Sissinych šiat sa odohrá na veľkolepej fashion show v priestoroch hotela 17. decembra 2022. Šaty sa následne stanú súčasťou umeleckej expozície päťhviezdičkového Hotela Lomnica a budú prístupné širokej verejnosti. Aby mohla táto dokonalá róba vzniknúť, autorky šiat museli vynaložiť maximálne úsilie. Ako sa šili šaty pre cisárovnú?

Výzvu ušiť jedny z najexkluzívnejších šiat rakúsko-uhorskej aristokracie prijali Tereza Tomašovičová a Jana Šílová zo spoločnosti Fringia, ktorá sa venuje historickému šermu, tancu i rekonštrukcii odevov. Na sukňu sa použil satén s dĺžkou 14 metrov a 8,5 metra čipky, oba materiály boli dovezené zo Španielska. Vlečka cisárovnej dosiahla dĺžku 3,2 metra. Autorky šiat sa podujali na expresnú zákazku, ktorá sa bežne šije 5 mesiacov a viac. Ony ju zvládli za rekordných 7 týždňov.

Jana a Tereza
korunovačné šaty cisárovnej sissi

Tvorba repliky korunovačných šiat

Samotnej konštrukcii strihov, následnému šitiu a fittingu predchádzalo podrobné štúdium dochovaných odevov a módnych listov, návšteva zahraničných múzeí a depozitárov. Keďže sa originálny korunovačný komplet nezachoval, autorky vychádzali predovšetkým z jeho početných dobových vyobrazení a z existujúcej oficiálnej rekonštrukcie, ktorá je vystavená v cisárovninom múzeu v Hofburgu vo Viedni.

korunovačné šaty cisárovnej sissi vo Vysokých Tatrách

Dôležité bolo získať adekvátny materiál použitý na výrobu jednotlivých súčastí, ktorý by mal farbu, štruktúru a zloženie korešpondujúce so zvolenou predlohou. Pre zachovanie čo najväčšej autenticity sa autorky rozhodli vyhotoviť všetky vrstvy vytvárajúce charakteristickú siluetu druhej polovice 19. storočia (aj tie, ktoré divák nemôže vidieť), zapracovať všetky viditeľné dekoratívne prvky a na záver komplet doplniť adekvátnym účesom, šperkmi a doplnkami.

Kvalitné látky, veľkorysá vlečka

Tereza Tomašovičová sa spolu s krajčírkou Janou Šílovou na tvorbu repliky Sissiných šiat podujali ako prvé na Slovensku. Najviac im proces tvorby znepríjemňovali dlhé dodacie lehoty kvalitných látok, na ktoré sa čakalo 4 až 8 týždňov.

Tereza
Jana

Na objemnú sukňu maslovej farby zvolili pri rekonštrukcii hodvábny satén vysokej gramáže s jemným leskom, ktorý dá vyniknúť skladom po celej dĺžke sukne. Charakteristickým prvkom korunovačného odevu je veľkorysá vlečka. Keďže jej dĺžka nie je presne známa, autorky sa rozhodli ju oproti viedenskej realizácii ešte predĺžiť – na sukňu spotrebovali 14 metrov látky, a finálna dĺžka vlečky tak dosiahla úctyhodných 3,2 metra.

Po celom obvode je v spodnej polovici sukňa zdobená jemnou čipkou v celkovej dĺžke 8,5 metra vo farbe slonovej kosti a plisovaným tylovým lemom. Jej tvar zabezpečuje krinolína – konštrukcia zložená z 11 vodorovne uložených kovových obručí všitých do pevnej bavlnenej látky, ktoré sú v prednej časti ploché a maximálnu výduť dosahujú vzadu, kde tvoria oporu pre ťažkú aranžovanú vlečku.

Živôtik bol vystrihnutý podľa dobových strihov z roku 1864 a obrazovej predlohy a následne bol vytvarovaný na postavu nositeľke. V tomto prípade vychádzali z autentických olejomalieb zobrazujúcich korunováciu cisárskeho páru, na ktorých je vidieť jeho farba. Na rozdiel od všeobecnej predstavy nejde o čiernu, ale hlbokú tmavomodrú.

Skica
Oblečenie
Skica

Zamatová vrchná časť s funkčným zapínaním na zadnej strane je vpredu otvorená a odhaľuje štylizovanú vsadku s dekoratívnym perlovým šnurovaním. Spodné (neviditeľné) vrstvy odevu predstavujú už známe biele bavlnené nohavice a tvarujúci korzet spevnený kovovými kosticami.

Korunovačnú róbu dopĺňajú rukavice a šperky – Sissi má ako uhorská kráľovná vlasy dokonale upravené do splietanej koruny, nad ktorou sa vyníma tiara s drahokamami. V jej zadnej časti je upevnený čipkovaný závoj jemne padajúci na vlečku. Náhrdelník a náušnice podčiarkujú luxusné vyznenie celého kompletu.

Korunovačné klenoty cisárovnej Sissi vo Vysokých Tatrách
Obraz
Obraz

Kde ich môžete vidieť

Korunovačná róba cisárovnej Sissi sa stala rovnako ikonickou ako ona sama. „Pevne veríme, že táto realizácia prinesie na Slovensko krásu zašlých čias a závan monarchie v jej veľkoleposti. Možno sa pri pohľade na odev, ktorý vytváral dejiny, budeme cítiť presne tak, ako očití svedkovia korunovácie tejto legendárnej ženy,“ hovorí o šatách Tereza Tomašovičová.

Po skončení fashion show 17. decembra budú Sissine šaty spolu s ďalšími 12 dobovými modelmi významných aristokratiek vystavené v priestoroch Hotela Lomnica a dostupné širokej verejnosti do 8.1. 2023. Korunovačné šaty cisárovnej Sissi sa následne stanú súčasťou umeleckého zbierkového fondu hotela a stanú sa novým verejne dostupným klenotom Tatranskej Lomnice i celých Tatier. Obdivovať ich tak budú môcť nielen hoteloví hostia, ale prakticky ktokoľvek.       

Naše ďalšie projekty