Od svojho otvorenia má Hotel Lomnica niekoľko overených dodávateľov a k nim sa jednoznačne radí aj naše dvorné vinárstvo ViaJur. Vína patriacedo tohto brandu ste mali možnosť ochutnať či už v rámci pop-upov, degustačných večerí v Reštaurácii Sissi alebo v Reštaurácii a vínotéke Franz Josef na prízemí hotela. Pod zvučným názvom sa ukrývajú svieže vína s bohatým chuťovým prejavom. Tie sa pomerne rýchlym krokom dostávajú do povedomia priaznivcov slovenských vinárskych spoločností a začína sa im dariť na rôznych poliach. Tohtoročnou významnou lastovičkou úspechu bolo jednoznačne ocenenie na medzinárodnej vinárskej súťaži Danube Wine Challenge, ktoré sa konalo v Château Belá. Palmu víťazstva si odnieslo práve vinárstvo ViaJur za ružové víno Cabernet Sauvignon rosé, ktoré zároveň získalo aj osobitnú cenu Elisabeth Gabay, francúzskej znalkyne vína ozdobenej titulom Master of Wine. Umiestnenie vyhlásila veľká autorita španielskeho a európskeho vína Fernando Gurucharri. Ak túžite spoznať kvalitu a chuť, ktorú ocenili aj francúzski profesionáli z vinárskej branže, doprajte si pohár správne vychladeného rosé na terase hotela alebo v reštaurácii a posúďte sami jeho kvalitu.
Technológ ViaJur – Michal Rigan
Zvýšená produkcia
Ďalším jasným znakom úspechu je aj skutočnosť, že v ostatnom ročníku zvýšilo ViaJur produkciu takmer o sto percent, aby dokázalo pokryť dopyt. K osvedčeným odrodám, na ktoré sa v tomto vinárstve sústreďuje technológ Michal Rigán, pribudli v ostatnom ročníku aj tri novinky. Sú to vína vyrobené z odrôd Alibernet, Rizling vlašský a posledným benjamínom je veľmi zaujímavé cuvée. Všetky spomínané vína môžete ochutnať práve u Prvej dámy Tatier.
Dedo
Na počiatku tohto vína je skutočný príbeh. Starý otec hlavného technológa Michala Rigana ho poprosil, či by mu mohol pomôcť so spracovaním hrozna z ich rodinnej vinice. Michal vybavil vo vinárstve ViaJur všetko potrebné, a tak dedko k nemu mohol priviezť svoju úrodu. Rozhodol sa, že pri výrobe bude rešpektovať tradičné postupy, ale s použitím moderných technológií. Už od začiatku Michal vnímal výrobu tohto vína ako vďaku starému otcovi za to, že ho priviedol k vínu a snažil sa v ňom spojiť lásku k prírode. Najskôr bol tank, v ktorom sa toto víno vyrábalo, pracovne označené ako Dedo. To mu nakoniec aj ostalo a dnes je zaujímavým obohatením sortimentu tohto svätojurského vinárstva. Tvorí ho Rulandské biele (viac ako 70 %), malé percento Müller Thurgau, Bouvierovo hrozno a zvyšok je zmes klasických lokálnych odrôd, ktoré sa tu pestovali na záhumienkoch, ako Rizling vlašský alebo Muškát moravský.